#dobrepraktyki
W trakcie realizacji poprzedniej edycji projektu "Śląskie Lokalnie 2018-2019" rozpoczęliśmy cykl postów #dobrepraktyki. Oto kilka z nich:


#1 „Festiwal Zero Waste Bielsko-Biała, czyli przeżyj te święta bez śmieci" - projekt Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium oraz grupy Świat w Naszych Rękach.


W ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu FIO Śląskie Lokalnie odbyły się warsztaty: robienia woskowijek (opakowań na żywność z bawełny i wosku); dziergania na palcach, robienia własnych myjek i dywaników ze starych tshirtów; ekoscrappbookingowej metody tworzenia kartek świątecznych z recyklingu; odbijania szablonów na ekologicznych, bawełnianych torbach.

Zorganizowano wystawę "Jak żyć i nie produkować śmieci", na której zaprezentowano ekomyjki z warzywa loofah, czyli specjalnego rodzaju kabaczka, przepisy na ekologiczną chemię domową np. proszek do prania czy biodegradowalne opakowania.


#2 „Podróże kulinarne" - projekt Fundacja ALIA RES.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu FIO Śląskie Lokalnie zorganizowano cykl 5 edukacyjnych warsztatów kulinarnych: 1) Odkrywamy Amerykę 2) Naked cake 3) La cuisine - mon amour 4) Bongiorno Italia - czyli pizza w różnych wydaniach 5) Kuchnia śródziemnomorska i nie tylko - smaczne i zdrowe desery.

Warsztaty miały praktyczny charakter, zgodnie z zasadą "uczenia przez działanie", "uczenie przez doświadczanie" - wszystkie potrawy zostały przygotowane samodzielnie przez dzieci / młodzież. W czasie zajęć uczestnicy mogli nie tylko przygotować samodzielnie smakołyki, ale także zapoznać się z profesjonalnymi narzędziami - np. rękawem cukierniczym.

Warsztatom towarzyszyła nauka kilku prostych słówek, zwrotów w języku angielskim, francuskim lub włoskim (w zależności od tematyki warsztatu), a także muzyka, związana z kulturą danego kraju. Każdy z warsztatów miał 2 edycje. Każdy z uczestników otrzymał notatnik kulinarny, zawierający przepisy kulinarne wykorzystywane podczas warsztatów i miejsce do tworzenia własnych zapisków.


#3 „Gotowanie i bojanie" - projekt Koła Gospodyń Wiejskich Łuków Śląski.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu FIO Śląskie Lokalnie zorganizowano 6 warsztatów kulinarnych, na których dzieci dowiedziały się co to jest tradycja i skąd się wzięła.

  1. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich opowiadały bajki.

  2. Dzieci piekły kreple, racuchy, placki ziemniaczane, robiły smażonkę i wodzionkę.

  3. Ćwiczono role i scenki do teatrzyku.

Na zakończenie odbył się happening podsumowujący to, co działo się podczas projektu. Na spotkaniu byli rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście było ponad 80 osób, rozdane zostały kalendarze, które powstał ze zdjęć robionych dzieciom podczas warsztatów.


Więcej #dobrychpraktyk znajdziecie na naszym profilu na portalu Facebook.

245 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie